Saturday, November 15, 2014

Dýňový perník s drobenkou


Po litrech dýnové polívky jsem se rozhodla zužitkovat dýni i trochu jinak. Tentokrát na sladko, s nejoblíbenějším podzimním kořením (skořice skořice♥). A drobenka je výborná na všem! 

Potřebujete:
1 a 1/2 hrnku dýňového pyre (mně vyšlo z 500g hokkaido)
70g másla
1/2 hrnku cukru
3 vejce
2 a 1/2 hrnku mouky
prášek do perníku
špetka soli
Elektrickým šlehačem vyšlehejte pyré, máslo, cukr a vejce do pěny a pomalu přidávejte mouku s míchanou s práškem do perníku a solí.
Na drobenku užmoulejte prstama 4 lžíce změklého másla, 5 lžic hrubé mouky a 5 lžic cukru.
Těsto přelejte na plech s pečícím papírem, posypte drobenkou a pečte na 180°C zhruba 45 minut.


16 comments:

 1. Krása!!:)) Je spíš vláčný nebo drobivější?:)

  ReplyDelete
  Replies
  1. díky té dýni je spíš vláčný ! :)

   Delete
 2. Good morning, how are you?

  My name is Emilio, I am a Spanish boy and I live in a town near to Madrid. I am a very interested person in knowing things so different as the culture, the way of life of the inhabitants of our planet, the fauna, the flora, and the landscapes of all the countries of the world etc. in summary, I am a person that enjoys traveling, learning and respecting people's diversity from all over the world.

  I would love to travel and meet in person all the aspects above mentioned, but unfortunately as this is very expensive and my purchasing power is quite small, so I devised a way to travel with the imagination in every corner of our planet. A few years ago I started a collection of used stamps because through them, you can see pictures about fauna, flora, monuments, landscapes etc. from all the countries. As every day is more and more difficult to get stamps, some years ago I started a new collection in order to get traditional letters addressed to me in which my goal was to get at least 1 letter from each country in the world. This modest goal is feasible to reach in the most part of countries, but unfortunately, it is impossible to achieve in other various territories for several reasons, either because they are very small countries with very few population, either because they are countries at war, either because they are countries with extreme poverty or because for whatever reason the postal system is not functioning properly.

  For all this, I would ask you one small favor:
  Would you be so kind as to send me a letter by traditional mail from Czech Republic? I understand perfectly that you think that your blog is not the appropriate place to ask this, and even, is very probably that you ignore my letter, but I would call your attention to the difficulty involved in getting a letter from that country, and also I don’t know anyone neither where to write in Czech Republic in order to increase my collection. a letter for me is like a little souvenir, like if I have had visited that territory with my imagination and at same time, the arrival of the letters from a country is a sign of peace and normality and an original way to promote a country in the world. My postal address is the following one:

  Emilio Fernandez Esteban
  Avenida Juan de la Cierva, 44
  28902 Getafe (Madrid)
  Spain

  If you wish, you can visit my blog www.cartasenmibuzon.blogspot.com where you can see the pictures of all the letters that I have received from whole World.

  Finally, I would like to thank the attention given to this letter, and whether you can help me or not, I send my best wishes for peace, health and happiness for you, your family and all your dear beings.

  Yours Sincerely

  Emilio Fernandez

  ReplyDelete
 3. Musím ti poděkovat za super inspiraci a tím pádem jsi mě navnadila péct :* Vypadá božsky.

  ReplyDelete
 4. Udělala jsi mi neuvěřitelnou chuť na perník. Díky! :D
  Fit Maddie

  ReplyDelete
 5. Paaani, rada by som nieco take vyskusala lebo si neviem ani predstavit, ako to chuti :D vyzera to super :)

  www.beautiful-savage.blogspot.sk

  ReplyDelete
 6. Vypadá to dobře:) Akorát nevím jak by mi sedla ta dýně, vzhledem k tomu, že jsem zkoušela dýňovou polévku a to mi zrovna moc nechutnalo. Ale tak, tohle se s tím asi nedá moc srovnávat :D

  ReplyDelete
 7. Chmmm, to bych chtěla ochutnat, jestli tam je ta dýně hodně cítit. Třeba mrkvovému koláči jsem se kdysi bránila a teď ho miluju, ale dýni jsem neměla ráda nikdy. Každopádně vypadá to dobře :)

  ReplyDelete
 8. Páni hned bych si kousek dala :)

  ReplyDelete
 9. s dynou som ešte neskúšala žiadne koláče takže musím určite vyskúšať :) a s drobeničkou je všetko dobré takže musí byť skvelý ! :)
  COLORFUL THOUGHTS

  ReplyDelete
 10. what a delicious post! thank you for sharing!:-)

  Welcome to my blog too: beautymarklady.com

  ReplyDelete